קורס סוכני מכס סיווג

תאריך פתיחת הקורס

14/02/2024

תיאור הקורס

סוכן המכס הוא נציגו של היבואן או היצואן מול רשויות המכס בכול הקשור לרישיונות יבוא ויצוא, סיווג והערכה, התרת הטובין מרשות המכס ביבוא ויצוא וכו'. סוכן המכס מוסמך לייצג בעלי עסקים מול רשויות המכס והוא בקיא ומכיר לעומק תהליכים שונים ומורכבים הקשורים בסחר הבינלאומי

נושאי הלימוד

הסיווג הינו קוד בן 8 ספרות הנקרא פרט מכס אותו יש למצוא בהתאם לטובין המיועדים לשחרור או ליצוא מהמכס , פעולה זו מבוצעת לפני שמוגשת הצהרת יבוא או יצוא למכס.

מציאת פרט המכס המתאים ביותר לטובין המשתחררים מסייע בקביעת סוגי המסים החלים (מכס, מס קניה, היטלי סחר, מע"מ) ומהו המיסוי  אותו יש לשלם.

הסיווג שנקבע טומן בחובו גם את כל ההגבלות הקיימות  שאינן מכסיות (תשלום מס) כגון: אישורי תקן, רישיונות יבוא, סימון טובין, איסור יבוא  ועוד, הנדרשות  לצורך שחרור או יצוא סחורות מהמכס.

השיטה המתואמת או HS CODE (Harmonized System ) הינה קוד בינלאומי מוסכם וזהה בכל העולם אשר מאוגד תחת ארגון המכס העולמי. שימוש נכון בשיטה מסייע בכל הקשור לכללי מקור, מקל על כל גורמי הסחר הבינלאומי ויוצר שפה משותפת עליה ניתן לבסס הסכמי סחר בין מדינות  ולנהל פיקוח מעקב ובקרה על הסחורות המיובאות ומיוצאות. בישראל מופיעים ומתעדכנים  פרטי המכס ב"צו תעריף המכס ומס קניה על טובין " המבוסס על  "Harmonized System"  המפורסם ומפוקח ע"י ארגון המכס הבינלאומי.

מקצוע הסיווג הינו אחד החשובים ביותר בחברות  סוכני המכס,  האדם הנושא בתפקיד זה נקרא "מסווג". בחברות גדולות פועלים במקביל מספר "מסווגים".

מקצוע הסיווג מורכב מלא אחריות ודורש התמצאות בתחומים שונים.

בכדי למלא את תפקיד המסווג לא חייבים להיות סוכן מכס , אולם מומלץ שהמסווג יהיה גם סוכן מכס מורשה.

במסגרת קורס הסיווג שמציעה לשכת המסחר חיפה והצפון ניתנים כלים למסווג המתחיל, מרצי הקורס הינם בכירים במכס ובהנהלת המכס אשר ילמדו את הנושאים הבאים:

  • מבנה התעריף כולל החלקים והפרקים .
  • צו המסגרת.
  • הגדרות, עקרונות, וכללי הסיווג.
  • נספח לצו תעריף המכס.
בוגרי הקורס יקבלו תעודת סיום מלשכת המסחר חיפה והצפון , ויוכלו לגשת למבחן בסיווג הנערך על ידי רשות המסים (מכס) פעם בשנה.

בהמשך יוכלו ללמוד בלשכת המסחר את שאר המודולים בידיעה כללית, בידיעה יסודית, ובהערכה לצורך קבלת תעודה של סוכן מכס מורשה.


המרצים

 דוד חורי - הנהלת המכס הארצי, מנהל תחום בכיר יצוא וכללי מקור
ז'ק צרפתי - לשעבר מנהל יחידה במכס חיפה 

הערות נוספות

לפרטים נוספים והרשמה ניתן לפנות לרכזות ההדרכה:
סמדר צרפתי בטל': 04-8302106 או במייל: smadar@haifachamber.org.il
קורס סוכני מכס סיווג

לפרטים נוספים ולהרשמה: